Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie internetu


Internet 

Internet vytváří celosvětovou počítačovou síť. Na samotném Internetu je zajímavé to, že funguje, aniž by měl nějaká administrativní řídící centra, vedoucí pracovníky, úředníky atd.  Jedná se o obrovský zdroj informací, k nimž se může dostat každý prostřednictvím počítače či telefonní linky.  Internet umožňuje každému počítači na této planetě komunikovat s jiným počítačem, nezávisle na tom, ve které zemi, městě či budově je umístěn. Aby mohl internet fungovat je zapotřebí připojit se k němu. Připojit se k internetu znamená zajistit připojení našeho počítače k nějakému místu, ze kterého je možný vstup k samotnému internetu.Osobně ze svého pohledu mohu říci, že internet je dnes velmi žádanou záležitostí, já osobně internet využívám pro studium, ve svém zaměstnání pro plnění pracovních povinností a samozřejmě také ve volném čase ať už pro zjištění různých informací, tak k nakupování, internet využívám často také pro srovnání cen zboží, o které mám zájem, ve volném čase je využívám k zhlédnutí pořadů, které nestihnu díky každodennímu shonu. Internet využívám taky pro komunikaci s rodinou, přáteli a kamarády, pro hledání receptů, a když mi zůstane čas, tak jen pro zjišťování novinek a zajímavostí, které se kolem nás dějí.

 Vznik a vývoj internetu

Původ toho, co je dnes nazýváno Internetem, se datuje od počátku šedesátých let. Během konce padesátých let byla studená válka na vrcholu a Amerika a Rusko chtěly vědět, co ten druhý dělá. Americké ministerstvo obrany zformovalo systém ARPA, zkratka slovního spojení Administrace pokročilých výzkumných projektů. ARPA rozpoznala, že informační systém, složený z centrálního superpočítače kontrolujícího síť menších počítačů, by se mohl brzy dostat na špičku nepřátelského seznamu strategických cílů. Kdyby byl zničen, mohl by celý systém selhat. ARPA proto vymyslela a vytvořila informační síť, která by nemohla být zničena jediným úderem. Jejich řešení nespočívalo v jednom centrálním serveru, ale v rozprostření kontroly na více serverů, takže i kdyby byl vyřazen jeden ze serverů, zbytek systému by mohl fungovat dále. ARPAnet byl v podstatě první decentralizovanou počítačovou sítí a vyvinul se v to, co dnes nazýváme Internetem.   

Připojení k internetu  

Dnes již existují společnosti, které umožní připojení k Internetu všem zájemcům. Je několik způsobů, jak se k internetu připojit. Záleží na požadavcích daného uživatele a na jeho finančních možnostech. Největší uživatelé se připojují pomocí satelitního spojení nebo kabelů, které si sami nainstalují, nebo si je pronajmou od telekomunikačních společností. Střední uživatelé se připojují buď pevnými linkami, které si pronajmou od telekomunikací, nebo krátkovlnným spojením s poskytovatelem těchto služeb. Za něž platí smluvní poplatek Takovýto způsob spojení má většina firem a dnes i škol, které mají o internet pro své studenty a personál zájem. Drobní uživatelé se připojují nejčastěji pomocí telefonní linky. Při vlastním spojení vytočí počítač telefonní číslo poskytovatele připojení a v případě, že se spojení naváže, živitel může okamžitě s Internetem pracovat. Za připojení platíme přibližně stejný poplatek jako za telefonní hovor.

 

Možnosti připojení k internetu

dial-up a ISDN Dříve bylo připojení přes pevnou telefonní linku, které nazýváme dial-up nejpoužívanějším připojením k internetu. Velkou nevýhodou vedle nízké rychlosti (maximálně 56 kbit/s) je především cena. Nevýhodou je, že po dobu připojení se k vám na pevnou linku nikdo nedovolá. Tento nedostatek řeší digitální linka ISDN. ISDN je i o něco málo rychlejší než klasický dial-up. Rychlost činí maximálně 64 kbit/s oproti 56 kbit/s u dial-upu. K připojení stačí interní nebo externí modem.

ADSL je v dnešní době jeden z nejvyužívanějšího připojení k internetu. Použity jsou sice opět rozvody pevné telefonní linky, ale s omezenými možnostmi dial-upu se nedá vůbec srovnávat. K výhodám ADSL patří rychlost, spolehlivost a dnes už i dostupnost. Nevýhodou je to, že většinou uživatel k ADSL mít i pevnou telefonní linku a platit běžný paušál, pronájem aparátu a další poplatky. K připojení se používají externí modemy, které jsou dnes už poměrně malé.

Wi-Fi bezdrátové připojení k internetu přes Wi-Fi je stále oblíbenější a v České republice je dokonce Wi-Fi rozšířenější než ve zbývajících zemích Evropské unie dohromady. Aby se uživatel mohl přes Wi-Fi připojení připojit, musí být k dispozici tzv. hotspot neboli přístupový bod, což je prakticky takový vysílač. Nevýhodou Wi-Fi je, že hotspot musí být relativně blízko. K připojení stačí teoreticky moderní notebook nebo stolní počítač s Wi-Fi kartou.

Já osobně bezdrátové připojení Wi-Fi využívám ze všeho nejčastěji, nejvíce v zaměstnání, kdy mám svůj notebook, který pak bezdrátově připojím kdekoliv, kde je podpora Wi-Fi připojení. Ať už se jedná o připojení po budově mého zaměstnavatele, kdy je nutné nosit notebook na porady, do jiných kanceláři a ne vždy je možnost kabelového připojení. Také je Wi-Fi jednoduše připojitelné v hotelech, kavárnách a veřejných prostorech, kde se uživatel může často vyskytovat. Osobně třeba potřebuji Wi-Fi připojení, na služebních cestách hlavně v hotelech, kde jsem ubytovaná a jednak potřebuji pracovat nebo se jen zabavit nějakým seriálem nebo filmem. Wi-Fi připojení používám, také při studiu, mám možnost se kdekoli připojit a čerpat tak informace z internetu, například při psaní písemných prací. Také tohle bezdrátové připojení velmi ocením například v knihovně, kam si chodím pro literaturu ke svému studiu a můžu si tak pohodlně vyhledat jak knihu, tak autora a v neposlední řadě signaturu, podle které si danou knihu mohu dohledat a následně půjčit.

Pevná linka připojení přes mobilní telefon se v České republice dříve používalo jako cenově výhodnější náhrada za běžné vytáčené připojení přes pevnou telefonní linku. Technologií pro připojení přes mobilní telefon je široká škála. U nás je nejrozšířenější GPRS, které je přinejlepším o trochu pomalejší než dial-up. Pak je tu EDGE, které může být teoreticky zhruba až třikrát rychlejší, ale s jeho dostupností je to už horší. K realizaci připojení stačí mobilní telefon s podporou GPRS nebo EDGE, který poslouží jako modem. 

Mobilní připojení k internetu umožní uživateli, aby se k internetu připojil kdykoliv a kdekoliv. Takovéto připojení se navazuje prostřednictvím sítě mobilních telefonů nebo dokonce i přes satelit. Tohle spojení má charakter vytáčeného spojení, vznikne na základě uživatelovi potřeby a pak se ukončí.