Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dnešní zapojení


Dnešní zapojení sítě Internet na území ČR 

Dnes již existují společnosti, které umožní připojení k Internetu všem zájemcům. Je několik způsobů, jak se k internetu připojit. Záleží na požadavcích daného uživatele a na jeho finančních možnostech. Největší uživatelé se připojují pomocí satelitního spojení nebo kabelů, které si sami nainstalují, nebo si je pronajmou od telekomunikačních společností. Střední uživatelé se připojují buď pevnými linkami, které si pronajmou od telekomunikací, nebo krátkovlnným spojením s poskytovatelem těchto služeb. Za něž platí smluvní poplatek Takovýto způsob spojení má většina firem a dnes i škol, které mají o internet pro své studenty a personál zájem. Drobní uživatelé se připojují nejčastěji pomocí telefonní linky. Při vlastním spojení vytočí počítač telefonní číslo poskytovatele připojení a v případě, že se spojení naváže, živitel může okamžitě s Internetem pracovat. Za připojení platíme přibližně stejný poplatek jako za telefonní hovor.

 

Trh poskytovatelů připojení k internetu

Dnes je Internet celosvětovým fenoménem. Ve spoustě zemích a troufnu si říci, že u nás je Internet naprostou samozřejmostí. Aby se uživatel mohl připojit k Internetu je nutné mít počítač, dále modem nebo síťovou kartu, telefonní linku a hlavně poskytovatele připojení. Poskytovatel připojení do Internetu je společnost, která zprostředkovává svým zákazníkům přístup do Internetu a za tuto službu si nechává platit. Tento poskytovatel tedy musí mít vlastní síť, připojenou do Internetu a vybudované přístupové body do této sítě. Prostřednictvím těchto bodů, které musí být vybaveny modemy a dalším nezbytným zařízením se do jeho sítě, a následně do Internetu, mohou připojovat zákazníci.


Primární poskytovatelé

Bohemia.Net, a. s. jde  o nástupce Datac s. r. o., umožňuje styk se zahraničím pozemním i satelitním spojením a to 2 Mb/s na největší světovou síť Global One a 1 Mb/s na největší evropskou síť Ebone, jedná se o člena sdružení NIX.CZ.


CESNET, z. s. p. o. poskytuje styk se zahraničím 10 Mb/s linkou do sítě Ebone, jedná se zakládajícího člena sdužení NIX.CZ, CESNET byl prvním na české internetové scéně, kdo implementoval videokonference, CESNET spoluprovozuje internetovou TV Visual. TV Visual je jedna z prvních internetových TV stanic.


CZCOM, s. r. o. poskytuje styk se zahraničím přes satelit spojení do Stockholmu (Telenor) 768 kb/s, pozemní spojení se sítí Ebone 512 kb/s, jedná se o člena sdružení NIX.CZ.
IBM, s. r. o. poskytuje styk se zahraničím, přímá linka do Vídně a do USA, jedná se o člena sdružení NIX.CZ, služba IBM MDNS Firewall znamená velkou bezpečnost spojení.


InWay, a. s. poskytuje styk se zahraničím prostřednictvím WorldCom připojením do sítě UUnet linkou 2 Mb/s do Frankfurtu n./M., jedná se o člena sdružení NIX.CZ, vedení společnosti tvoří lidé, kteří přivedli v roce 1991 Internet do Československa a v roce 1994 pořádali v Praze výroční světovou konferenci Internet Society - INET '94.


Mopos, s. r. o. IPNet poskytuje styk se zahraničím přes síť Ebone, jedná se o člena sdružení NIX.CZ, nabízí spojení s IPNet kartou (10 h 500 Kč, 20 h 950 Kč)


NetForce, s. r. o. jedná se o člena sdružení NIX.CZ, styk se zahraničím bohužel nezjišťuje, připojení je možné přes kabelovou televizi.


OASA computers, s. r. o. provozuje jako primární linku pro potřeby připojení do celosvětové sítě Internet satelitní spoj na bázi technologie SSI prostřednictvím satelitu ORION. Tento spoj je v současné době v provozu s kapacitou 384 kb/s s tím, že předpokládají její další zvyšování až na 2 Mb/s, člen NIX.CZ, využívá sítě SPT Telecom.


PVT, a. s. poskytuje styk se zahraničím přes satelit 2 Mb/s UUnet New York, pozemní linka 128 kb/s UUnet Londýn a 2 Mb/s Global One, služba Internet via Paegas je připojení na Internet prostřednictvím mobilního telefonu Paegas, jedná se o člena sdružení NIX.CZ.


Telenor ČR, s. r. o. je součástí norské telekomunikační společnosti Telenor Group (resp. její sesterské společnosti Telenor Satellite Services - TSS), která je spoluvlastníkem mezinárodních satelitních organizací INTELSAT, EUTELSAT a INMARSAT. Nabízí hlavně připojení k Internetu přes satelit.


Czech On Line, a. s
. jedná se o největšího poskytovatele přes komutovanou linku u nás, má vedoucí postavení v poskytování on-line služeb, více než 10000 zákazníků, 4 Mb/s spojení do USA a Evropy, jedná se o zakládajícího a vedoucího člena sdružení NIX.CZ.


GTS CzechNet s. r. o.
zástupce spol. GTS Inc. což je přední Americká firma v oblasti telekomunikací s mezinárodní působností, provozuje největší telekomunikační síť na světě, styk se zahraničím přes spojení s Britisch Telecom a to přes satelit rychlostí od 64 kb/s do 2 Mb/s, zakládající člen sdružení NIX.CZ, jeden ze zakládajících členů CZ-NIC (sdružení zajišťující správu domény CZ)


INEC, s. r. o. jsou připojeni na Global One v New Jersey v USA a ve Frankfurtu n./M, satelitní spojení vede do Nittedalu v Norsku do sítě Ebone prostřednictvím operátora Telenor, člen sdružení NIX.CZ.


Internet CZ, s. r. o. Eunet Czechia je největší síť (samozřejmě po SPT Telecom) nabízí společnost Eunet Czechia, která nabízí a poskytuje služby ve více než 44 státech Evropy. Tato společnost zároveň zajišťuje NIC (Network Information Center), správu jmenných služeb (Domain Name Services) pro doménu nejvyšší úrovně České republiky (.cz) a disponuje pravomocemi pro přidělování TCP/IP adres.


LUKO CZECH-NET, s. r. o.
jeden ze zakladatelských členů sdružení CZ-NIC, člen sdružení NIX.CZ, spojení se zahraničím je zajištěno spojením se sítí společnosti AT&T Unisource a to jak do USA tak do evropy.


SPT Telecom, a. s.
umožňuje spojení se zahraničím přes AT&T Unisource do Amsterdamu 2 Mb/s, KPN Telecom také do Amsterdamu 2 Mb/s, Teleglobe do Kanady rychlostí 2 Mb/s a 6 Mb/s.


Připojení českých domácností k internetu

V dnešní době je více než polovina českých domácností vybavena osobním počítačem, přičemž naprostá většina domácích počítačů poskytuje svým uživatelům možnost připojit se k internetu. Nejčastěji využívaným typem připojení je bezdrátové připojení, následuje přístup prostřednictvím pevné telefonní linky ADSL a následně připojení prostřednictvím kabelové televize. Rychlost připojení v domácnostech je poskytovateli průběžně navyšováno, momentálně je nejvíce počítačů připojeno rychlostí 2, případně 4 Mb/s.


Rozlišení uživatelů internetu

Níže uvedená tabulka nám popisuje rychle stoupající počet uživatelů internetu od roku 2006 do roku 2011. Můžeme vidět, že internetové připojení požívá nejvíce mladých osob ve věku od 16 až do 24 let. S rostoucím věkem, zájem o internet klesá a tím i také počet uživatelů jak si můžeme, povšimnou v níže uvedené tabulce. Na druhou stranu někteří lidé staršího věku podlehnou době a internet také aktivně používají, v roce 2011 tomu bylo u uživatelů starších 75 let více jak 5%. Osobně mohu říci, že moji prarodiče ve věku 70 a 76 si internet také pořídili, zrušili předplatné tiskových zpráv a nyní se o aktuální dění ve světě zajímají právě prostřednictvím internetu. Pochopitelně jim práce s počítačem a internetem dělá větší obtíže než mladictvím, ale základní věci si dohledat však umí. Právě toto je podle mého názoru důvodu k nízkému počtu uživatelů internetu v tomto věku.

Rychlost internetu v České republice

V lednu roku 2012 bylo provedeno téměř o 9 tisíc měření více než v předcházejícím měsíci. Celkem tedy bylo zaznamenáno 43 229 platných měření z toho 225 přes IPv6. V průměru tedy uživatelé učinili jedno měření každých 57 sekund.

Stručná tabulka měření

Průměr down:

11.53 Mb/s

Průměr up:

4.81 Mb/s

Průměr ping:

46.11 ms

100%

Průměr počet:

1 394/den

43 229/měsíc (odhad)

Jedno měření každých cca 57.96 sek.

Tabulka č. 5 Stručná tabulka měření